Stomatologia dziecięca

Nie jest łatwo przekonać dzieci do leczenia stomatologicznego. Bardzo ważne jest, aby najmłodsi pacjenci mieli pozytywne nastawienie do dentysty, nie obawiali się wizyt i kojarzyli je jak najlepiej. Dzięki temu będą chętnie odwiedzały lekarza w przyszłości oraz łatwiej będzie nauczyć je odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Stomatolog dziecięcy musi więc wykazać się nie tylko zdolnościami w swoim fachu, ale także odpowiednim podejściem do maluchów.

W naszej przychodni staramy się traktować dzieci w wyjątkowy sposób, aby chętnie dbały o zęby, nie bały się stomatologa w przyszłości i miały jak najlepsze wspomnienia ze swoich pierwszych wizyt.

W poczekalni naszej przychodni znajduje się kącik zabaw, w którym dzieci mogą miło spędzić czas oczekiwania na wizytę. W gabinecie natomiast każdy mały pacjent ma szansę zapoznać się z aparaturą medyczną, która go otacza, a dzięki specjalnej kamerze może też obejrzeć swoje ząbki na monitorze. Leczenie odbywa się w sposób jak najbardziej przyjazny dzieciom – istnieje np. możliwość wybrania koloru wypełnień. Po wizycie mały pacjent dostaje drobną nagrodę.

Wprowadziliśmy te elementy do leczenia stomatologicznego dzieci, aby łatwiej było stworzyć pełną zaufania, ciepłą i opartą na pozytywnych emocjach relację między pacjentem a lekarzem. Mając dobre skojarzenia, dzieci chętniej będą odwiedzały gabinet dentystyczny, a w dalszym życiu lepiej będą dbały o zdrowie swojej jamy ustnej.

stomatologia dziecięca

W stomatologii dziecięcej skupiamy się na profilaktyce i stomatologii zachowawczej.

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej

Profilaktyka obejmuje metody zapobiegania próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym dolegliwościom jamy ustnej. Zabiegi w tym zakresie skierowane do dzieci to między innymi:

  • Lakowanie - uszczelnianie naturalnych bruzd w szkliwie. Na pierwsze lakowanie zębów można przyjść już z dzieckiem 6-letnim, ponieważ to wtedy w pełni wyrzynają się "szóstki".

  • Fluoryzacja – lakierowanie specjalnymi preparatami fluorowymi, które wzmacniają szkliwo i chronią je przed działaniem bakterii próchnicowych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

lakowanie i fluoryzacja

                                   lakowanie                                                            fluoryzacja

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to po prostu leczenie zębów, które już zaatakowała próchnica. To bardzo ważne, aby jak najszybciej na nią zareagować, ponieważ gdy się rozwinie, może być źródłem bólu, a ostatecznie doprowadzić nawet do utraty zębów. W naszym gabinecie dostępne są kolorowe plomby Twinky Star, których kolor dzieci mogą wybrać samodzielnie.

etapy rozwoju pruchnicy

                                                               Etapy próchnicy

kolorowe wypełnienia zębów

                                               Kolorowe wypełnienia Twinky Star

Regularne wizyty stomatologiczne są bardzo ważne dla zdrowia jamy ustnej dziecka. Zarówno stałe, jak i mleczne zęby dzieci są podatne na rozwój różnych chorób. Z mlecznych zębów próchnica może łatwo przenieść się na stałe, dlatego nie warto zwlekać z podjęciem leczenia.