Protetyka

Protetyka to dział stomatologii skupiający się na odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych utraconych w wyniku uszkodzenia lub utraty zębów naturalnych. Braki w uzębieniu to naturalne zjawisko pojawiające się u osób w starszym wieku. Jest to problem, który przejawia się nie tylko w gorszym samopoczuciu, ale także w zdrowiu pacjentów. W wyniku braku lub uszkodzenia zębów pojawiają się problemy np. z mówieniem czy jedzeniem, mogą też pojawić się niekorzystne zmiany w wyglądzie twarzy (zapadnięcie policzków). Nowoczesna protetyka pozwala jednak osiągnąć zadowalający efekt pod względem estetycznym i funkcjonalnym.

Stosowane są dwa rodzaje protez:

  • protezy ruchome – szkieletowe, nakładowe, protezy osiadające częściowe i całkowite,

  • protezy stałe – korony, mosty, licówki, wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe.

Protezy stałe

Wśród protez stałych wyróżnić można:

  • Licówki – porcelanowe płatki, które nakleja się na zewnętrzną stronę zęba. Licówki perfekcyjnie imitują wygląd naturalnych zębów, jednak mają dodatkowo tę zaletę, że nie ciemnieją i nie przebarwiają się. Pacjent może cieszyć się naturalnym uśmiechem o idealnym kształcie i kolorze przez wiele lat.

  • Wkłady koronowe – wkłady wykonane z porcelany, którymi uzupełnia się ubytki w koronie zęba.

  • Korony – z ich użyciem można całkowicie przykryć uszkodzony ząb. Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnienie zęba, ale także poprawa jego kształtu i wyglądu. Korony można umieszczać na spiłowanych zębach, na implantach lub na wkładach koronowo-korzeniowych.

  • Mosty - uzupełniają braki więcej niż jednego zęba.

Licówki porcelanowe

                                             Licówki porcelanowe

 Wkłady koronowe

                                         Wkłady koronowe

Korona porcelanowa oraz most morcelanowy

Korona porcelanowa                                         Most porcelanowy

Protezy ruchome

Naszym pacjentom możemy też zaoferować następujące protezy ruchome:

  • Protezy szkieletowe i acetalowe – stosuje się je, gdy nie jest możliwe nałożenie mostu protetycznego. Proteza ma za zadanie odtwarzać zniszczone elementy zębów za pomocą konstrukcji z metalu lub z tworzywa sztucznego. Jest to rozwiązanie skuteczne, a jednocześnie bardzo komfortowe dla ich użytkowników.

  • Protezy nakładowe – oparte są na korzeniach zębów (lub na implantach), gdy nie jest możliwe wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.

  • Protezy osiadające – rozwiązanie stosowane przy rozległych ubytkach lub całkowitym braku uzębienia. Są zbudowane z tworzyw sztucznych (np. z akrylu).

  Protezy szkieletowa i acetalowi

                                                           Protezy szkieletowa i acetalowa

Protezy nakładkowa i osiadająca

                                                       Protezy nakładkowa i osiadająca

Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego konieczna jest dokładna analiza problemu oraz potrzeb pacjenta. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Planujemy cały proces leczenia i realizujemy go krok po kroku, aby osiągnąć najlepsze efekty ze zdrowotnego i estetycznego punktu widzenia.