Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (endodoncja) to metoda leczenia stomatologicznego zalecana zwłaszcza osobom, u których nastąpiły bardzo głębokie zmiany próchniczne lub doszło do martwicy miazgi. Leczenie endodontyczne jest także niezbędne w przypadku złamania lub zwichnięcia zęba - stanowi wtedy ważny etap przygotowań do leczenia protetycznego.

Podczas zabiegów z zakresu endodoncji używa się specjalnych, bardzo cienkich narzędzi piłująco-penetrujących (od 0,06 do 0,40 mm). Aby usprawnić zabiegi i poprawić efekty leczenia tą metodą, stosuje się nowoczesne urządzenia – endometry - umożliwiające precyzyjny pomiar głębokości kanału zębowego i ułatwiające dentyście dalszą pracę z zębem.

Leczenie kanałowe - endodoncja - etapy leczenia

To ważne: leczenie kanałowe to obecnie bardzo skuteczna, a jednocześnie bezbolesna metoda leczenia zębów. Im dłużej zwleka się z jego podjęciem, tym bardziej zmiany chorobowe postępują, co może w konsekwencji prowadzić do konieczności usunięcia zęba lub wywołać poważne komplikacje - zgorzel, zapalenie ozębnej i okostnej. Z próchnicą warto zgłosić się do dentysty najszybciej jak to możliwe.