Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii skupiony na leczeniu ubytków próchniczych oraz na tym, aby skutecznie zapobiegać ich powstawaniu i rozwojowi. Dzięki zabiegom leczniczym można przywrócić zębom właściwości utracone w wyniku pojawienia się próchnicy czy wystąpienia urazów mechanicznych. Najgroźniejsza jest próchnica - bez odpowiedniego leczenia jej rozwój może może doprowadzić do utraty zębów. Leczenie zachowawcze obejmuje takie działania jak: leczenie próchnicy, wykonywanie wypełnień w zębach oraz leczenie kanałowe.

Leczenie próchnicy - w naszej przychodni wypełnianie ubytków odbywa się z użyciem materiału światłoutwardzalnego najnowszej generacji - kompozytu. W pierwszej kolejności stomatolog dokonuje szczegółowej diagnostyki ubytków, używając w tym celu kamery wewnątrzustnej lub aparatu RTG. W trakcie zabiegu istnieje możliwość zastosowania znieczulenia. Im szybciej dojdzie do interwencji stomatologicznej, tym łatwiej będzie uniknąć uciążliwych problemów z uzębieniem w przyszłości, dlatego zachęcamy do regularnych wizyt i kontrolowania stanu zębów.

stadia próchnicy

 

Leczenie kanałowe - inaczej endodoncja. Jest to metoda leczenia, dzięki której można uratować mocno zniszczone zęby. Podczas zabiegu dentysta usuwa martwą lub zainfekowaną miazgę z komory zęba i kanałów zębowych, a następnie szczelnie wypełnia ubytek. Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy, ale "uratowany" - może równie dobrze jak zdrowy spełniać swoje funkcje przez kolejne lata. Metoda ta polecana jest nie tylko z estetycznych, ale także zdrowotnych względów i pozwala uniknąć leczenia protetycznego.

 

etapy leczenia kanałowego

                                                           Etapy leczenia kanałowego

 

Właściwa higiena oraz regularne odwiedzanie dentysty to podstawa dbania o zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Dzięki temu można w dużym stopniu uniknąć próchnicy lub szybko i skutecznie zareagować, jeśli się pojawi.