Implanty

Implanty zębów pełnią tę samą rolę co korzenie naszych zębów osadzone w kości żuchwy lub szczęki. Wszczepia się je na stałe po to, aby możliwa była odbudowa protetyczna utraconych zębów. Zabieg ma na celu odtworzenie funkcjonalności oraz wyglądu zęba, a także zapewnić pacjentom maksymalny komfort i stabilność.

Implanty zębów

Implanty zębów

Implanty zębów są wykonane z tytanu - materiału biozgodnego z ludzką tkanką. Nie są więc w żadnym stopniu szkodliwe dla człowieka, a organizm traktuje je jako swoją integralną część. Ich trwałość w największym stopniu zależy od tego, czy pacjent o nie dba. Jeśli robi to prawidłowo, mogą mu służyć do końca życia. Warto jednak pamiętać, że implanty narażone są na uszkodzenia mechaniczne i choroby – tak samo jak naturalne zęby - dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiedniej higieny i profilaktyki.

Za wszczepieniem implantu zęba przemawia stwierdzony przez stomatologa brak w uzębieniu, jednak nie w każdym przypadku można się poddać temu zabiegowi. Konieczne jest dokładnie badanie, na podstawie którego lekarz zdecyduje, czy można zastosować tę metodę leczenia i jakie są szanse akceptacji implantu przez organizm.

implant zębowy

Implanty zębowe można zastosować w przypadku braku jednego zęba, ale częściej w przypadku rozległych braków w uzębieniu. Dzięki tej metodzie leczenia można skutecznie zahamować lub przynajmniej spowolnić zanikanie tkanki kostnej w otoczeniu zębodołu. Ilość wszczepianych pacjentowi implantów zależy od tego, jakie są warunki kostne. Implanty można też stosować przy całkowitym braku uzębienia – używa się wtedy ruchomych bądź stałych protez. Implanty są idealną stabilizacją protezy, zwiększając komfort pacjenta podczas jedzenia oraz mówienia. Polepszają też higienę jamy ustnej.

Kto powinien zdecydować się na implanty zębów?

Jest to metoda leczenia skierowana do osób oczekujących najlepszych rozwiązań związanych z uzupełnianiem braków w uzębieniu. Strata nawet pojedynczego zęba może mieć negatywne skutki w całej jamie ustnej – pozostałe zęby przesuwają się w jego miejsce, co skutkuje zniekształceniem zgryzu i późniejszymi problemami zdrowotnymi. Zabieg wszczepienia implantu jest w 100% bezpieczny i daje pacjentom szereg korzyści:

  • lepsza estetyka (możliwość dopasowania do reszty zębów pod względem barwy i kształtu, naturalny wygląd zębów),

  • poprawa funkcjonalności (brak problemów z gryzieniem, możliwość prowadzenia swobodnej rozmowy bez obaw o wypadnięcie implantów - są one na stałe połączone z kością),

  • zalety zdrowotne (lepsza kondycja jamy ustnej i ułatwione dbanie o jej higienę).